Hangar Kapıları

Hangar kapıları uygulanacak mahale göre değişebilen yapılarda olmak üzere birden fazla çeşitleri vardır.

• Katlanır kapılar
• Her kanadı motorize yana kayar hangar kapıları
• Teleskopik hangar kapıları

bunlardan bazılarıdır.
Hangar kapıları kullanım yeri olarak çok büyük bir alanı; dışarıdan gerek toz ve gerekse hava yalıtımı sağlaması amacı ile tasarlanmışlardır. Bu alan bazen bir binanın bir cephesi bile olabilmektedir. Dolayısı ile hangar kapısı kapatma paneli olarak bina cephesine uyum sağlayabilecek malzeme seçimini de yapmak mümkündür.
Hangar kapıları gerek güvenlik gerekse statik hesaplamaları ile kusursuzluk ve yüksek mühendislik eğitimi gerektirir.
En yüksek standartların ve sıfır hatanın talep edildiği havacılık sektörüne hizmette varolabilmenin anahtarı kusursuzluğu hedeflemektir…

TELESKOBİK HANGAR KAPISI TEKNİK ÖZELLİKLER
1.TELESKOBİK HANGAR KAPISI KARKAS AKSAMI:

Teleskobik Hangar Kapısı Karkas aksamı; Çelik Profillerden imal edilmiştir.Modüler yapıda olması nedeniyle, yüksek metrajlı kapıların imalatında oldukça önemli uygulama ve kullanım kolaylığı sağlamaktadır.Teleskobik Yapıya uygun çalışabilme , kenetli geçme sistemi ile hava sızdırmazlığı sağlayıcı , yalıtım fitilli özel tasarımı ile şirketimizce hazırlanmış profillerdir.

2. TELESKOBİK HANGAR KAPISI ÜST RAY MEKANİZMASI:

Teleskobik Hangar Kapısı için Üst ray Sistemi, Çelik profillerden imal edilmiştir. Özel tasarımlı teleskobik hareketi sağlayıcı Projesi doğrultusunda 1 -2 –3 – 4 adet veya daha fazla yönlendirici kanal sistemine sahiptir. Her bir Kapı Kanadında 2 Takım tekerlek grubu kullanılır.Her bir takımda 4 adet alt tekerlek, 2 adet üst tekerlek mevcuttur.Bu sistem ,çarpma ve diğer basınç etkileri sonucu kapı kanatlarının raydan çıkmasını engelleyici özel yapıdadır.Tekerlek Sistemi modüler yapıda olup kolay değiştirilebilir özelliktedir.

3. TELESKOBİK HANGAR KAPISI ALT RAY MEKANİZMASI :

Teleskobik Hangar Kapısı için, Çelikten özel olarak imal edilmiş ray sistemidir. Özel tasarımlı teleskobik hareketi sağlayıcı Projesine göre 1 -2 –3 – 4 adet veya daha fazla taşıyıcı ve yönlendirici kanal sistemine sahiptir.Kanallar Kapı Kanatlarının çarpma ve diğer basınç etkilerinden dolayı raydan çıkmasını engelleyici özelliğe ve mukavemete sahiptir.Özel tasarımı ile Zeminde taşkınlık oluşturmamakta ve üzerinden geçen araçlar için sarsıntı yaratmamaktadır. Her bir Kapı Kanadında 2 Takım tekerlek grubu kullanılır.Her bir takımda 1 adet alt tekerlek mevcuttur. Tekerlek Sistemi modüler yapıda olup kolay değiştirilebilir özelliktedir.

4. TELESKOBİK HANGAR KAPISI KAPLAMA PANELLERİ :

Teleskobik Hangar Kapısı Kaplama Panelleri tercih edilen (Polikarbon,Taşyünü,Poliüretanlı Paneller Vs. ) nitelikte olacaktır.

5. TELESKOBİK HANGAR KAPISI AYDINLATMA PENCERELERİ :

Teleskobik Hangar Kapısı Camları tercih edilen nitelikte olacaktır.

6. TELESKOBİK HANGAR KAPISI PERSONEL KAPISI :

Lokomotif kanatlar üzerinde veya bir lokomotif kanat üzerinde projesine uygun personel kapısı olacaktır.Personel Kapısı , Panik Bar sistemi ile dışarıya açılacaktır. Personel kapısı üzerinde emniyet switch leri olacak, personel kapısı açık olduğunda hangar kapısı motor ile hareket etmeyecektir. Ayrıca ilave emniyet olarak Personelkapısının açık kalmaması için üzerinde yaylı kapı kapatıcı bulunacaktır.

7. TELESKOBİK HANGAR KAPISI MOTOR SİSTEMİ :

Teleskobik Sistemde imal edilecek olan kapının lokomotif kanadını harekete geçirecek ve diğer kanatları taşıyacak, açıldığında son noktada aynı anda durduracak olan Motor Sistemi Limit Korumalı ve Çalışma Zaman Korumalı olacaktır. Verilecek bir puls’ta kapının tamamının açılabilmesi özelliğine sahip olacaktır. Kapının açılma –kapanma Hızı 12Mt./Dk.-15Mt./Dk. Olacaktır.Kapı Motor ile harekete geçtiğinde Kapı üzerinde bulunan Nato standartlarına uygun ışıklı ve sesli ikaz cihazları etkin hale geçecek , Kapı hareketi bitinceye kadar devam edecektir.Motor üzerinde Manuele Alma Sistemi bulunacak,elektrik kesintilerinde veya ihtiyaç duyulduğunda kapı el ile itilerek açılacak,bu işlemi bir kişi yapabilecektir.Sistemde Emniyet Fotoseli Güvenlik Seti bulunacak, Kapının kapanma anında kanatlar arasında bir cisim bulunduğunda kapanma hareketi sona erecektir.

FAYDALI MODELLERİMİZ
1.HANGAR KAPISI ÜST RAY SİSTEMİ;

Hangar kapısına ait kanatların hareket edeceği üst düzlemi oluşturan ve kanatların güvenli bir şekilde yatay hareketini sağlayan HANGAR KAPISI ÜST RAY SİSTEMİ NPI Demiri ve TRANSMISSION MİLLERİ kullanılarak yapılmıştır. NPI demiri üzerine 4 adet TRANSMISSION MİLİ döşenerek oluşmuştur. 4 Adet Transmission mili kullanmaktaki amaç , ray üzerinde hareket edecek arabaların raydan çıkmasını önleyen bir güvenlik sistemi oluşturmaktır.

2.HANGAR KAPISI ÜST RAY ARABALARI :

Hangar kapısı Üst Ray Sistemi üzerinde hareket eden ve her bir Kapı Kanadına 2 adet yerleştirilen HANGAR KAPISI ÜST RAY ARABALARI 4 adet alt tekerlek, 2 adet üst tekerlek kullanılarak oluşturulmuştur. Bu sistem ,çarpma veya diğer etkenlerden ( Fırtına – Patlama – Deprem …) doğabilecek basınç etkileri sonucu kapı kanatlarının raydan çıkmasını engelleyici özel yapıdadır.Aynı zamanda , yüksekliği fazla olan kapılarda ısıl değişimlerden kaynaklanan uzamalardan ve kiriş esnemesinden kaynaklanan daralmalardan oluşabilecek sıkışmaları önleyen Esneme Millerine sahiptir.

3.HANGAR KAPISI ALT RAY SİSTEMİ :

Hangar kapısına ait kanatların hareket edeceği alt düzlemi oluşturan ve kanatların güvenli bir şekilde yatay hareketini sağlayan taşıyıcı özelliğe sahip HANGAR KAPISI ALT RAY SİSTEMİ DEKOVİL RAYLARI kullanılarak yapılmıştır. DEKOVİL RAYLARI kullanmaktaki amaç ; özel MANTAR YAPISI sayesinde ,ray üzerinde hareket edecek tekerleklerin raydan çıkmasını ve Lokomotif Kanat üzerinde bulunan Hareket Sağlayıcı Tekerleklerin Patinaj yapmasını önlemektir.

4.HANGAR KAPISI ALT TEKERLEK SİSTEMİ :
Hangar kapısı Alt Ray Sistemi üzerinde hareket eden ve her bir Kapı Kanadına 2 adet yerleştirilen HANGAR KAPISI ALT TEKERLEKLERİ Dekovil Rayı Mantar Hatvelerine uygun olarak üretilmiştir.Her bir tekerlekte 2 adet rulman kullanılmış ve tekerlek çapı Hangar Kapısı Ebatlarına uygun hesaplanarak yapılmıştır. Ray üzerine oturan tekerlekler özel yapısı sayesinde çarpma veya diğer etkenlerden ( Fırtına – Patlama – Deprem …) doğabilecek basınç etkileri sonucu kapı kanatlarının raydan çıkmasını engelleyici özel yapıdadır.